28. 10. 2019

 

Proč je důležité mít správně a plně vykorigovaný zrak?

Dobrý zrak je jedním z důležitých faktorů pro kvalitní život. Je to jeden ze základních lidských smyslů a ten také ovlivňuje naše vnímání okolního světa. Velmi často si myslíme, že mít dobrý zrak je samozřejmé a začínáme se zajímat o své oči až když máme s viděním problémy.

Lidé často ignorují příznaky špatného vidění a často si myslí, že “to není až tak špatné”,” co potřebuji, to vidím”, “nechci nosit brýle” apod.

Špatné vidění není jen, že se občas proběhneme za špatným autobusem, protože nepřečteme číslo, nebo při sportu nevidíme míček, ale můžeme mít i špatný prospěch, protože nevidíme na tabuli. Bohužel jsou i fatální následky dopravních nehod, kdy se špatným zrakem neodhadneme vzdálenost jiného auta nebo ho úplně přehlédneme.

Existuje i mnoho mýtů o zraku např. “neměl bys pořád nosit brýle” nebo “nechci tolik dioptrií, ať se mé oči namáhají, aby nezlenivěly.” To je ale špatně.

Jaké má oko funkce?

Lidské oko je velmi složitý orgán, který slouží jako jeden z informačních zdrojů mozku, kde se tvoří obrazové vjemy - je to tedy periférní část mozku.

Oko přeměňuje světelné paprsky na nervové impulsy a následně je převádí do mozku, kde je vytvořen kompletní obraz objektů, které nás obklopují.

Na povrchu přední části oka se nachází průhledná refrakční vrstva - rohovka. Světlo prochází rohovkou a zornicí, přičemž velikost zornice se liší podle světelných podmínek. Při intenzivním osvětlení se zornice zúží, aby omezila množství světla a naopak při menší intenzitě světla - šera, tmy, se zornice rozšiřuje, aby mohlo projít do oka co nejvíce světla. Světelné paprsky pak procházejí krystalinovými čočkami a shromažďují se na sítnici. A právě tady se tvoří obraz, který zrakový nerv přenáší do mozku a my jsme pak schopni vidět svět kolem nás a reagovat na něj.

Pokud se však obraz tvoří před nebo za sítnicí, vidíme neostře a mluvíme o refrakční nebo-li oční vadě. Ta může být korigována brýlemi, kontaktní čočkou nebo chirurgicky.

Co je to mít dobrý zrak?

Pomocí zraku získáváme až 80% informaci, zrak je tedy zcela zásadní pro vnímání okolního světa. Proto je důležité o svůj zrak pečovat a chodit na pravidelná oční vyšetření a kontroly, kde se dozvíme, jak na tom jsme a co pro zlepšení udělat.

Oči nám také prozradí mnoho informací o našem celkovém zdravotním stavu.

Zrak se měří jako ostrost vidění a provádí jej oční specialista - optometrista nebo oftalmolog. Hodnota zrakové ostrosti se uvádí jako zlomek nebo desetinné číslo.

1,0 nebo 5/5 je 100% vidění a znamenají dobrý zrak.

Hodnoty nižší již vyžadují nějakou korekci optickou pomůckou, hodnoty vyšší jsou označovány jako zrak vynikající.

optotyp-cooper-vision

Proč nemáme všichni dobrý zrak?

Jak již bylo řečeno, dobrý zrak je v případě, že všechny světelné paprsky jsou spojené v místě nejostřejšího vidění na sítnici. Čím dál od tohoto místa se paprsky spojí, tím větší je zraková vada - je horší vidění. Každé oko je jedinečné. Něco si přineseme geneticky, něco získáme v období růstu, něco nám dá náš životní styl,(např. dlouhý pobytu digitálních přístrojů), během života se nám také mění zrak, vliv na oči mají i systémová onemocnění, léky apod.

Proto je důležité mít plnou korekci zraku, tedy pohodlné vidění bez nutnosti zaostřování a mžourání.

Co je plná korekce zraku?

Korekce zraku znamená používat korekční pomůcku (brýle nebo kontaktní čočky) tak, abychom viděli ostře, jako bychom neměli žádnou refrakční vadu. Tyto pomůcky nám pomohou mít 100% zrakovou ostrost.


Je špatné si myslet, že brýle nebo kontaktní čočky by neměly poskytovat plnou korekci (tedy 100% vidění), aby naše oči mohly “pracovat”. Taková korekce zraku je neúplná a může mít řadu negativních následků. Oči se zbytečně unavují, což se často projevuje bolestí hlavy a zrak se může i zhoršit. Velmi často není korigován astigmatismus, tedy dioptrie v určité ose (cylindry), které oku chybí a nedokáže je sámo doostřit.

Jaké jsou následky nedostatečné korekce zraku?

Podle vědeckých tvrzení, ale i výsledků koukání “běžných” lidí zlepšuje plná korekce zraku kvalitu života a zmírňuje zhoršování zraku.

Během dětství pomáhá plná korekce zraku správnému tvarování a rozvoji očí a může pomoci zamezit zhoršování krátkozrakosti. U dětí je důležité plnou korekcí i zaručit vysoký zrakový výkon pro jejich zdravý psychosociální vývoj. Nekorigovaný zrak může vést ke špatným výkonům jak ve škole, tak i mimo ni. Může ovlivnit komunikaci mezi dětmi, “nešikovnost” ve smyslu fyzickém i psychologickém. Proto je důležité pravidelně navštěvovat dětského oftalmologa. Jako rodiče byste neměli podceňovat žádné příznaky - např. změnu chování nebo školní prospěch. I když mohou být tyto změny způsobeny jinými příčinami, je také možné, že vaše dítě potřebuje korekci zraku.

Existují i potenciální rizika - řízení auta bez korekce nebo s nedostatečnou korekcí zraku, může způsobit nepřesné odhadnutí vzdálenosti, přehlédnutí chodce nebo auta a tím špatně zareagujete nebo nezareagujete vůbec. Proto toto riziko nelze podceňovat!

teenageři-blog

A pozitiva plné korekce?

Kromě pohodlného vidění a tím i dobrého pocitu, že si nenecháte ujít příležitost pozdravit své známé, neztratíte přítele v davu nebo zvýšíte svůj výkon v práci nebo při sportu. A nakonec nebudete utíkat za nesprávným autobusem.

Nebudete mít pocit únavy u monitoru počítače již v poledne, nebude vás bolet hlava, nebudete mít zarudlé oči a nakonec ani vrásky se nebudou tak rychle tvořit.


Plná korekce zraku nám umožňuje užít si života v každém detailu, vidět kolem sebe vše, nechat se okouzlit svým okolím kdykoliv a kdekoliv, prostě ŽÍT.


Skvělý zrak a dobrou zrakovou pohodu 

Vám přeje Simona

Foto vše zdroj: coopervision.cz

Článek pro Vás připravila:

Mgr. Simona Bramborová, DiS. - oční optik a registrovaný optometrista
 
Mgr. Simona Bramborová DiS., oční optik - registrovaný optometrista
 
  • v oboru oční optika a optometrie pracuje již více než 11 let
  • pravidelně a aktivně se účastní jak českých, tak i zahraničních konferencí a kongresů v oboru optometrie
  • je specialistou na vyšetření binokulární rovnováhy (skryté oční vady) a následné možné korekce
  • je členem představenstva Společenstva českých optiků a optometristů
A CO JI BAVÍ?!
  • volný čas Simona věnuje své rodině a pokusům o zahradničení
  • miluje hačkování pufů a výrobu šperků nejen k brýlím

Buďte s námi v kontaktu

Facebook Instagram Twiter

Jsme první e-shop pro čočky <strong>vedený optometristy</strong>
Jsme první e-shop pro čočky vedený optometristy
<strong>100 % zákazníků doporučuje </strong>  náš e-shop
100 % zákazníků doporučuje náš e-shop
<strong>Průměrná doba dodání</strong> zboží jsou 2 dny
Průměrná doba dodání zboží jsou 2 dny
Neustále zlepšujeme <strong>rychlost dodání</strong>
Neustále zlepšujeme rychlost dodání