Rohovkové vředy jsou defekty povrchu v celé tloušťce epitelu (vrchní vrstva rohovky) včetně Bowmanovy membrány s různou mírou postižení i vlasního stromatu rohovky. Vředy mohou být sterilní (zpravidla na imunitním podkladě vznikající, s možností následné infekce) nebo již primárně infekční povahy, s přítomností mikroorganismů. Klinický obraz je charakterizován bolestí, zčervenáním oka, fotofóbií (významná citlivost na světlo) a sníženou zrakovou ostrostí. Kontaktní čočky byly identifikovány jako rizikový faktor více než 1/3 pacientů s mikrobiální keratitidou. Obvykle subjektivním příznakem je nepříjemný pocit cizího tělíska v oku až bolest, která se po vyjmutí kontaktní čočky sníží.
Pokud je rohovkový vřed diagnostikován v počátečním stadiu a je včas zahájena účinná léčba, hojí se většinou bez následků. Léčí se pomocí antibiotik a samozřejmostí je vysazení čoček.
U klientů přespávajících v kontaktních čočkách je riziko vzniku keratitidy 10krát vyšší než při denním nošení.
Nejčastějším původcem je Pseudomonas aeruginosa. Diagnostikujeme-li vřed včas, je léčba účinná a rohovka se může zhojit bez následných zákalů. Dále je nutno vysadit kontaktní čočky a nasadit účinná antibiotika.
Mykotické keratitidy
Plísňové infekce rohovky jsou v průmyslových zemích a našem podnebném pásmu méně časté než v tropických a subtropických krajích. Avšak mohou být diagnosticky zaměněny s jinými onemocněními rohovky a zkomplikovat tak následnou léčbu. Napadení plísní se objevuje buď v souvislosti s osobní predispozicí nebo v souvislosti s neadekvátní péčí o kontaktní čočky, např. pokud je čočka příliš dlouho v roztoku bez výměny.
Významná je Candida albicans, která má bílou barvu a Aspergillus niger, která, jak říká její jméno, má černou barvu. Po dlouhém uložení se napadení plísní projeví tím, že roztok je kalný a sráží se. U Aspergillus niger plavou ještě v roztoku černé části plísně. Proto je ze stran výrobců skladování roztoků, bez konzervačních látek, po neutralizaci limitováno 24 hodinami.
Pokud dojde k nošení čočky i přes plíseň, projevuje se pocitem cizího tělesa spojený se subjektivním pocitem „pálení“. Hrozí nebezpečí mykózy, to znamená napadení rohovky plísní.
Pro cesty do teplejších a vlhčích krajin nebo do míst s obtížnější hygienou doporučují naši odborníci vždy
jednodenní kontaktní čočky, které vždy po použití vyhodíte. Nelze-li nalézt vhodný typ jednodenních kontaktních čoček např. z důvodu vyšších dioptrií, pak doporučujeme vždy používat na uchovávání a čištění měsíčních a čtrnáctidenních kontaktních čoček
peroxidové roztoky, které vaše čočky zbaví všech nežádoucích mikroorganismů.
Pro bezpečnější nošení a prevence před záněty a alergiemi očí doporučujeme vždy
peroxidové roztoky, které nejen nejlépe čočky vyčistí, ale po neutralizaci vzniká fyziologický roztok, který je bez konzervantů a tedy nezatěžuje náš slzný film v oku a nejsou známy ani žádné alergizující reakce (samozřejmostí je přísné dodržení návodu na použití těchto roztoků).
Konec článku.
S úctou k Vašim očím,
Simona Bramborová