Vše, co potřebujete vědět o nošení kontaktních čoček během epidemie nějaké nemoci,
třeba nyní COVID-19 nebo jindy sezónní chřipky
Asi jako první na řadě bude potřeba změnit některé zajeté návyky. A v době velmi rozšířené nemoci je to především tendence se často dotýkat obličeje (smrkání, kýchání, kašlání, pocení, slzení...). Pokud navíc nosíte kontaktní čočky, je občas potřeba se dotknout očí a jejich okolí. Připravili jsme pro vás odpovědi na pár otázek, které vás možná napadají, protože i v této oblasti koluje také spousta mýtů a dezinformací.
Co byste tedy měli dělat? Máte přestat nosit kontaktní čočky úplně? Pokud se necítíte dobře, můžete pokračovat v nošení čoček? Nabízejí vám vaše brýle nějakou ochranu?
Nošení kontaktních čoček v době epidemie nevadí
Dobrá zpráva pro nositele kontaktních čoček, můžete pokračovat v nošení čoček jako obvykle. Není prokázáno, že nositelé čoček by byli častěji nakaženi než nositelé brýlí.
Avšak je potřeba se zamyslet, jestli za ty roky používání čoček nedošlo ke zvolnění hygieny při manipulaci s čočkami a zda je stále perfektně udržujete vyčištěné.
Foto zdroj: www.coopervision.cz
Pokud jste nemocní, přerušte nošení kontaktních čoček
Foto zdroj: www.pixabay.com
Pokud se u vás objeví příznaky nějaké nemoci (kašel, rýma, bolest v krku, apod.), doporučujeme vám přerušit nošení kontaktních čoček na dobu, dokud nebudete zdraví.
A ty čočky, které jste používali, zlikvidujte spolu se vším, čím jste se očí dotýkali, např. ženy řasenkou. I ta může být kontaminovaná. Samozřejmostí je pouzdro na kontaktní čočky, pinzeta, roztok.
Brýle jako ochranný prostředek? Ale kdeže.
Pokud jste si mysleli, že se vaše brýle mohou stát ochranným prostředkem, zamyslete se znovu. Brýle svou konstrukcí nejsou vhodné jako ochranné prostředky proti šíření nákazy viry nebo bakteriemi. Naopak, pokud s nimi manipulujete neumytýma rukama, mohou se stát nositeli infekce po nějakou dobu.
Foto zdroj: www.coopervision.cz
Udržujte dobré hygienické návyky
Důrazně doporučujeme důkladné mytí a sušení rukou, jakož i péči o vaše kontaktní čočky a udržování dobré hygieny pouzdra na čočky. Je potřeba zvážit vhodnost používání dezinfekčního prostředku na ruce před nasazením čoček. Na jednu stranu budete mít vydezinfikované ruce, ale na druhé to může mít za následek nepohodlí očí. Předáváte totiž alkohol z vašich rukou do očí přes čočky, a to se vašim očím nemusí líbit. Naše rada je, abyste se drželi mýdla a vody a ujistili se, že jsou vaše ruce důkladně čisté. Pokud dezinfekci přesto chcete používat, dejte dostatek času alkoholu, aby vyprchal, než budete s čočkami manipulovat.
I dezinfekci kontaktních čoček je třeba věnovat více pozornosti a zamyslet se, zda už něco nešidíte nebo úplně zapomínáte. Nejen po dobu epidemií, je vhodné změnit roztok na čištění čoček. Z "jednoduchého" víceúčelového je dobré přejít na peroxidový, který zcela určitě zničí více "zvířátek" a jiných nečistot než běžné roztoky.
Foto zdroj: www.pixabay.com
V souladu s pokyny Světové zdravotnické organizace udržujte nemyté ruce od obličeje a nedotýkejte se nosu, úst a očí nečistýma rukama.
A popřemýšlejme o tom, jestli by nošení roušky nepomohlo i v době chřipkové. Protože pokud se necítím dobře a mám příznaky chřipky nebo jsem nachlazený/á, tak nošením roušky ochráním ostatní před infekcí. Nebo třeba alespoň minimalizuji možnost nákazy.
Zdraví a štěstí Vám i Vašim blízkým!
Vaše Simona
Článek pro Vás připravila:
Mgr. Simona Bramborová, DiS. - oční optik a registrovaný optometrista
v oboru oční optika a optometrie pracuje již více než 11 let
pravidelně a aktivně se účastní jak českých, tak i zahraničních konferencí a kongresů v oboru optometrie
je specialistou na vyšetření binokulární rovnováhy (skryté oční vady) a následné možné korekce
je členem představenstva Společenstva českých optiků a optometristů
A CO JI BAVÍ?!
volný čas Simona věnuje své rodině a pokusům o zahradničení
miluje hačkování pufů a výrobu šperků nejen k brýlím