31. 10. 2017

Toto onemocnění vzniká jako komplikace diabetu (cukrovky). Důsledkem této choroby jsou různé oční změny (př. vznik katarakty, onemocnění zrakového nervu) a následně postižení zrakových funkcí. Při diabetické retinopatii dochází ke změnám na sítnici, přečemž na věku opravdu nezáleží. 

 

 

Vyšetření očí
Nejdřív jsou postiženy arterioly, u kterých může dojít k jejich úplnému uzavření. Důsledkem toho je vznik oblastí na sítnici se špatným krevním zásobením. 
Cévy zde ztrácejí svou pevnost a pružnost, což vede k úniku tekutiny a tvorbě tukových usazenin. Většinou jsou prvním projevem diabetické retinopatie mikroaneuryzmata, což jsou místa kapilárních výdutí. Tyto kapilární výdutě nejsou vždy na první pohled viditelné. Nacházejí se v různých vrstvách a k jejich detekci se využívá speciálního vyšetření - fluorescenční angiografie. Dále se objevuje krvácení, které může být v jakékoli vrstvě sítnice. A dalším projevem počáteční fáze retinopatie jsou tvrdá ložiska, což jsou depozita bílkovin a lipidů, která najdeme v sítnici a v oblasti makuly ve vrstvě nervových vláken. Mají žlutavou barvu. Projevem pokročilé ischemie (nedostatečného krevního zásobení) sítnice jsou vatovitá ložiska. Na sítnici vypadají jako chomáčky vaty. Z důvodu nedostatku kyslíku na sítnici vznikají novotvořené cévy neboli neovaskularizace. Takto vzniklé cévy jsou bez správné stavby a defektní, praskají a jsou dalším zdrojem krvácení. V důsledku tento stav může vést až k hemoftalmu, čili krvácení do sklivce. Později se ke stavbě neovaskularizací přidává vazivo, čímž vzniká i větší riziko odchlípení sítnice a může to vést až k výpadku části zorného pole. V Evropě se jako příčina praktické slepoty nachází na třetím místě.
Pro léčbu diabetické retinopatie je důležité odstranit následky nedostatečné sekrece inzulínu. Důležité je pro mnohé pacienty s diabetem redukovat hmotnost. Proto jsou individuálně sestavovány dietní plány. Diety se liší podle typu diabetu, stupně obezity, výskytu abnormalit metabolismů lipidů, diabetických komplikací a současně probíhající léčby. Hlavním cílem diety je regulace hodnoty glykémie na normální hladinu. Ta se pohybuje v rozmezí 4,0-5,5 mmol/l. Pokud se hodnota pohybuje nad 8 mmol/l, dochází k hyperglykémii, naopak stav, kdy je hodnota glykémie pod 4 mmol/l, je nazýván hypoglykémie. Dále je regulováno množství tuků a cholesterolu v krvi. Dieta musí být pestrá s dostatečným množstvím bílkovin, minerálů a vitaminů, ale také sacharidů a tuků.
Zdravá strava
Vitamíny pro oči

Tuky – jsou zdrojem energie a měly by být především rostlinného původu. Pomáhají tělu získávat vitaminy A, D, E, a K, které jsou v tucích rozpustné. Měl by se omezit příjem cholesterolu, protože způsobuje zvýšený výskyt tvrdých ložisek na sítnici.

Sacharidy – v jídelníčku diabetiků by se měly vyskytovat komplexní sacharidy, které jsou v těle spalovány postupně. Jsou obsaženy v ovoci, zelenině, luštěninách a celozrných potravinách.

Vláknina – podle studie doktora Jamese W. Andersona z Nadace pro výživu zlepšuje hladinu krevního cukru. Podílí se také na redukci obsahu celkového cholesterolu. Vyskytuje se v grahamu či fazolích.

Bílkoviny – slouží k udržení dusíkové rovnováhy a podpoře růstu.

Přirozeným pohybem je chůze, popřípadě jízda na kole.

Minerály jsou nesmírně důležité pro správné okyselování organismu, aby nás nebolely nohy a záda. 

A dýchejte! Pěkně zhluboka u otevřeného okna nebo venku. Stačí několikrát denně 2-3 hluboké nádechy a výdechy a hned je tělu lépe.

Ke správné výživě při jakémkoliv systémovém onemocnění patří i přiměřený pohyb. Celkově tento režim nazýváme správná životospráva. Není třeba chodit hned do fitka, úplně postačí chůze. Je to nejpřirozenější pohyb pro naše tělo. Prokrvíte končetiny, zbavíte se škodlivin usazujících se v těle, okysličíte buňky nejen v mozku, protáhnete se a všimnete si, co se změnilo ve vašem okolí, vyčistíte mysl....že nemáte čas? Stačí třeba při cestě z práce vystoupit o 1-2 zastávky dříve a jít pěšky místo výtahem po schodech......a nebo místo k počítači jděte ven, provětráte nejen hlavu a vše pak půjde rychleji a lépe. Koneckonců o své zážitky z "procházky" se můžete podělit na sociálních sítích. Pro někoho to zní divně, ale věřte, že to funguje.

S úctou k Vašim očím,

Mgr. Simona Bramborová , DiS.

Článek pro Vás připravila:

Mgr. Simona Bramborová, DiS. - oční optik a registrovaný optometrista
 
Mgr. Simona Bramborová DiS., oční optik - registrovaný optometrista
 
  • v oboru oční optika a optometrie pracuje již více než 11 let
  • pravidelně a aktivně se účastní jak českých, tak i zahraničních konferencí a kongresů v oboru optometrie
  • je specialistou na vyšetření binokulární rovnováhy (skryté oční vady) a následné možné korekce
  • je členem představenstva Společenstva českých optiků a optometristů
A CO JI BAVÍ?!
  • volný čas Simona věnuje své rodině a pokusům o zahradničení
  • miluje hačkování pufů a výrobu šperků nejen k brýlím

Buďte s námi v kontaktu

Facebook Instagram Twiter

Jsme první e-shop pro čočky <strong>vedený optometristy</strong>
Jsme první e-shop pro čočky vedený optometristy
<strong>100 % zákazníků doporučuje </strong>  náš e-shop
100 % zákazníků doporučuje náš e-shop
<strong>Průměrná doba dodání</strong> zboží jsou 2 dny
Průměrná doba dodání zboží jsou 2 dny
Neustále zlepšujeme <strong>rychlost dodání</strong>
Neustále zlepšujeme rychlost dodání