stupeň 1-2 (nízký) - použití slunečních brýlí
stupeň 2-5 (střední) - použití slunečních brýlí a pokrývky hlavy
stupeň 5-7 (vysoký) - stejná opatření jako při nižších stupních, navíc použití opalovacího krému s vysokým UV faktorem
stupeň 7-11 (velmi vysoký) - zdržování se ve stínu mezi 11:00 až 15:00 hodin plus stejná opatření jako u stupně vysokého
stupeň 11 a víc (extrémní) - přes den nevycházet ven ze zděných nebo dřevěných budov, sluneční záření je tak intenzívní, že by člověku mohlo způsobit fotodermatitidu (spálilo by vás) během 10 minut.
Závislost UV indexu na geografické poloze
UV index je závislý hlavně na zeměpisné šířce. Nejvyšší hodnoty bývají naměřeny kolem rovníku, nejnižší pak na pólech. Další závislost je na nadmořské výšce, čím výše, tím je UV index vyšší, zhruba na každých 800 m nadmořské výšky jeden stupeň. Na zeměpisné délce je UV index závislý pouze podle síly ozonové vrstvy dané lokality. Z toho důvodu je vyšší UV index na jižním pólu, kde je ozónová díra než na severním .
Někdy je třeba upozornit na zvýšené hodnoty UV indexu a tím zdůraznit kratší dobu pobytu na slunci. Typický příklad je pobyt na sněhové pokrývce v jarních měsících, kdy odraz UV záření od sněhu může zvýšit intenzitu až o 60-80%, a proto by se uvedené doby slunění měly zkrátit o 30-40%. Podobný případ je i na pláži, kdy odraz slunečních paprsků od světlého až bílého písku je velmi intenzivní.
Schopnost UV záření rozkládat makromolekulární látky a tím poškozovat rostlinné a živočišné buněčné struktury včetně nosičů genetických informací DNK a RNK. UV záření může na lidské pokožce vyvolat řadu negativních reakcí - chemických i biologických. Tyto reakce se projevují různým stupněm zánětu pokožky, od erytému (zrudnutí) až po tvorbu puchýřů až k nekróze tkáně.
Proto je nezbytné chránit svůj zrak velmi kvalitnímu slunečními brýlemi, které dobře kryjí naše oči, mají vysoký UV filtr, kategorie 3-4 a jsou vyrobeny z kvalitního materiálu, který není deformován tepelným zářením. Tyto deformace obrazu mohou způsobovat pálení a slzení očí a bolest hlavy. Naše oči mají minimální ochranu před UV záření. Paprsky, které pronikají naším optickým systémem jsou shlukovány do jednoho místa a ještě znásobeny naší "optikou" a tím dochází k předčasnému kalení čočky (šedý zákal - katarakta), poškození rohovky a spojivky záněty, alergickými reakcemi víček, až po nádorové bujení očního systému.
Naši pokožku je třeba také ochránit před nepříznivými vlivy UV paprsků a to během dne i několikrát kvalitními kosmetickými prostředky s vysokým SPF ochranným faktorem na opalování a po opalování. Naše pokožka si "pamatuje" každé vystavení slunci, dochází k dehydrataci, ztrátě elasticity, vzniku pigmentových skvrn až ke smrtelnému nádorovému bujení kožních buněk.
V naší zeměpisné poloze se UV index pohybuje od 0 do 9, v tropickém pásu může dosáhnout až 15-16.
Laicky se dá také říci, že čím výše je Slunce nad obzorem (za jasného počasí), tím je UV index vyšší a tím je větší dávka UV záření.
Jak se bezpečně opalovat je jen na nás a na našem rozumném chování.
Takže nezapomínejte, že na slunce vždy s rozmyslem, protože sluníčko potřebujeme ke zdraví, ale snadno nás o zdraví může i připravit.
S úctou ke kvalitnímu vidění,
Šárka Stašová