Myopii rozlišujeme podle dioptrií na:
lehkou krátkozrakost (-0,5 až -3,0 dioptrie)
střední krátkozrakost (-3 a,25 až -6,0 dioptrie)
vysokou krátkozrakost (-6,25 až -10,0 dioptrie)
těžkou krátkozrakost (nad -10,25 dioptrií)
Tato vada je vždy označena znaménkem mínus (-).
Dalekozrakost - hyperopie
Dalekozraké oko se vyznačuje tím, že má krátkou předozadní osu a nebo nedostatečnou lomivost optické soustavy. Jedná se o vadu, kdy pozorovaný “nekonečně” vzdálený předmět tvoří obraz za sítnicí. Na sítnici tak vzniká neostrý obraz a jedinec s dalekozrakostí vidí neostře zejména do blízka, ale také do dálky. Pokud vidí ostře do dálky, tak jen za zvýšeného úsilí. Tato zvýšená námaha může způsobovat různé potíže jako je pálení očí, bolest, překrvení, pocit suchého oka, bolesti hlavy a jiné. Dalekozraký člověk může v mládí vidět docela dobře i bez brýlí nebo kontaktních čoček. S postupem let vidí hůře do blízka a časem i do dálky.
Dalekozrakost je vrozená vada, mnohdy dědičná. Její hodnoty se obvykle pohybují od +2 do +6 dioptrií. Tato vada je vždy označena znaménkem plus (+).
Astigmatismus
Astigmatismus se někdy vyskytuje samostatně, ale často se projevuje v kombinaci s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí. Jde o vadu cylindrickou. Rohovka (přední část oka) nemá pravidelný polokulovitý tvar, ale v určité ose je rohovka více oploštělá nebo více zakřivená. Nemá tedy přibližný tvar koule, ale lehce stlačeného jakoby rugbiového míče. Tak dochází ke vzniku dvou neostrých obrazů. Člověk s astigmatismem vidí rozostřený, zamlžený a deformovaný obraz na všechny vzdálenosti. Astigmatická vada významně zhoršuje kvalitu vidění a to jak do dálky, tak do blízka. Tato vada je označována přídavnou dioptrií tak zvaným cylindrem. Jedná se o torickou hodnotu korekce.
Presbyopie - vetchozrakost
Presbyopie (starší český názvem “stařecká vetchozrakost”). Nejedná se o klasickou oční vadu, ale jde o fyziologickou ztrátu akomodace, tedy schopnosti oka zaostřovat do blízka. Objevuje se u každého člověka ve věku 40+ jako projev přirozené změny oční čočky. První příznaky presbyopie se objevují přibližně kolem 40. - 45. roku věku a uvádí se, že kolem 60 let se situace často stabilizuje a dále se již podstatněji nemění. Nejedná se tedy o oční vadu v pravém smyslu slova, ale spíše o přirozený důsledek stárnutí organismu. Zhoršuje se zraková ostrost při vidění do blízka jako je např. čtení, jemné ruční práce, hledání v mobilním telefonu a dále i práce na počítači.
Pokud
nejsou tyto obtíže řešeny, např.
multifokálními kontaktními čočkami nebo brýlemi, objevuje se právě při práci na blízko
mnoho nepříjemných jevů, tzv. astenopických obtíží jako je bolest hlavy, pálení očí, nadměrné slzení nebo naopak pocit písku v očích, atd.
S úctou k Vašim očím,
Simona Bramborová