Americká akademie oftalmologie se s Vámi chce podělit o příběhy pacientů a nabádá, aby se halloweenští nadšenci vyhnuli nákupům volně prodejných čoček.
Kontaktní čočky, kterými chcete vyřešit potíže s neostrým viděním, barevné čočky na párty a nebo takové, se kterými vypadáte jako zombie nebo ďábel na Halloween mohou bez odborného předpisu vést k něčemu mnohem obávanějšímu – poškození zraku.
Proto nabádáme všechny, kdo si pořizují výbavu v podobě kontaktních čoček různých druhů, aby si byli vědomi rizik spojených s nošením kontaktních čoček volně prodejných.
Propagované rady jako "univerzální velikost", "možné nosit i bez lékařského předpisu" (zejm. v USA a amerických e-shopech) nebo „kupujte čočky se stejným BC“, Vám nesprávně mohou „pomoci“ Vaše oči vážně poškodit.
Vloni jedna dívka částečně oslepla na levé oko v důsledku odtržení vrchní vrstvy rohovky po pouhých čtyřech hodinách nošení kontaktních čoček zakoupených ve stánku s bižuterií bez lékařského předpisu (převzato z webu Americké akademie oftalmologie).
Odborníci na aplikace a kontaktní čočky
Oftalmologové - lékaři, kteří se specializují na lékařskou péči a operace očí, případně se stávají kontaktology a mohou doporučovat a aplikovat kontaktní čočky. Bývá to často ale okrajová náplň jejich práce.
Optometristé – nelékařští zdravotní specialisté, pracující většinou v oční optice vybavené vyšetřovnou, kteří se zabývají korekcí zraku (měřením a návrhem možných korekčních pomůcek, jako jsou brýle, kontaktní čočky, lupy a jejich možné kombinace) a dále se mohou specializovat na aplikaci kontaktních čoček a následné kontroly zraku a zdraví očí a stát se tak navíc kontaktologem. Výhodou optometristy - kontaktologa je většinou neustálé se vzdělávání v oblasti nových materiálů a trendů v kontaktologii.
Rizika s tím spojená
1. Poškrábání očí - Pokud nejsou kontaktní čočky profesionálně vybrány pro Vaše oči, mohou Vám poškrábat rohovku nebo okolí rohovky (limbus) otlačovat. Jedná se o abrazi epitelu rohovky a kromě toho, že je velmi bolestivá, může způsobit trvalé poškození oka. Dost často je to spojeno s termíny jako "čočky se přilepily k mému oku jako přísavky". Léčba takového poranění obvykle zahrnuje medikaci a zakrytí oka, v některých případech však dojde k trvalému poškození oka - jizva na rohovce, poškozený zrak, povislé oční víčko, apod.
2. Infekce - Průzkum z roku 2011 (pozn. překl.: A. Sauer, T. Bourcier: Mikrobiální keratitida jako předvídatelná komplikace kosmetických kontaktních čoček) ukazuje, že nošení kontaktních čoček bez odborného předpisu zvyšuje riziko infekce, které se říká keratitida, šestnáctkrát. Důsledná hygiena rukou, pouzdra a pinzety je základem prevence komplikací nošení kontaktních čoček. Velký důraz je kladen na vhodný dezinfekční roztok, ať už chemický nebo peroxidový. Včasná léčba antibiotiky nebo steroidními kapkami může zachránit zrak, v závažných stavech je však nutný chirurgický zákrok, jako je například transplantace rohovky. Naštěstí je oko velmi citlivý orgán na bolest, proto již dnes tolik k těmto závažným stavům s následky nedochází.
3. Zánět spojivek - Nikdy s nikým nesdílejte kontaktní čočky a jejich příslušenství, protože tak se mohou rozšířit bakterie, které způsobují potíže jako je například zánět spojivek. Toto vysoce nakažlivé onemocnění se léčí podle příčiny, obvykle se však používají antibiotické kapky.
4. Zhoršení zraku - Ať už byla na počátku poškrábaná rohovka nebo infekce, nošení kontaktních čoček může vést k zhoršení zraku. Nehledě na fakt, že i když znáte hodnotu svých dioptrií v brýlích, v kontaktních čočkách tyto dioptrie nemusí být stejné hodnoty. Je to dáno výslednou polohou čočky na rohovce a stavu slz a při vyšších dioptriích (okolo ± 4D) je potřeba tyto hodnoty upravit vzhledem k tomu, že brýle máte 12 – 14 mm před očima a čočky jsou přímo na oku.
5. Oslepnutí – Nechceme Vás strašit a doufáme, že až sem to nikdo svým nezodpovědných nošením čoček nedotáhne. A nespoléhejte na: "mě se to nestane"! Zpátky se čas vrátit nedá a přitom mnohdy stačí jen trochu času na kontrolu očí.