Tato bylinka se vyskytuje téměř v celé Evropě, avšak na jihu Evropy je výskyt vzácnější. Má v oblibě slabě kyselá stanoviště, s písčitou, středně výživnou a vlhčí půdou. Najdeme je tedy obvykle na stanovištích, jako jsou louky, pastviny a rašeliniště a zejména ve vyšších nadmořských výškách než jsou nížiny. Užívaná část světlíku lékařského je nať, která se sbírá za plného květu, tedy v období od července do září. Obsahuje iridoidní glykosidy jako aucubin, euphrosid a catalpol, tříslovinu typu gallotaninu, ligany, silici, flavonoidy, fenolkarbonové kyseliny, vitamín C, provitamín A a nepatrně i étherické oleje. Díky těmto látkám má lehce nahořklou chuť.
Proč o něm píšeme?
Protože se odedávna používá v očním lékařství.
Skvěle totiž pomáhá zmírňovat záněty spojivek, víček, zahnisání, slzení, ječném zrnu, zarudnutí při alergických reakcích, podráždění, ale také při přepracovanosti a únavě očí. Výplachy jsou vhodné i k doléčení pooperačních stavů a regeneraci očí.
Z vlastní zkušenosti mohu doporučit kapky s obsahem světlíku lékařského. Dcera si totiž při silnější rýmě ihned zanese zahnisání i do oka. Ano, lze to velmi rychle přeléčit antibiotickými kapkami, ale já jsem vyzkoušela i kapky se světlíkem a i když to trvalo déle, zahnisání jsem ji také zbavila. Není třeba ihned nasazovat antibiotika, aby se organismus naučil s infekcemi bojovat.
Pokud si chcete připravit vlastní přípravek namísto průmyslově vyráběných (ačkoliv ty jsou vyráběny ze sterilní vody), tak tady Vám přinášíme jeden recept: 3 čajové lžičky řezané sušené natě na 2 šálky vody. Necháme přejít varem a potom 1 hodinu vyluhovat. Přefiltrujeme přes plátno a slijeme do čisté skleničky. Tyto výplachy bychom měli dělat pravidelně tak 14 dní, abychom předešli recidivě. Zevně můžeme použít světlíkové obklady i na hnisavé kožní infekce.
Doporučujeme tyto přípravky:
S úctou k Vašim očím,
Mgr. Simona Bramborová, DiS.
Článek pro Vás připravila:
Mgr. Simona Bramborová, DiS. - oční optik a registrovaný optometrista
v oboru oční optika a optometrie pracuje již více než 11 let
pravidelně a aktivně se účastní jak českých, tak i zahraničních konferencí a kongresů v oboru optometrie
je specialistou na vyšetření binokulární rovnováhy (skryté oční vady) a následné možné korekce
je členem představenstva Společenstva českých optiků a optometristů
A CO JI BAVÍ?!
volný čas Simona věnuje své rodině a pokusům o zahradničení
miluje hačkování pufů a výrobu šperků nejen k brýlím