Každý z nás je schopen říci, jaké riziko nese UV záření pro naší pokožku. Mediálně často probírané téma o nutnosti používání
ochranných krémů na obličej a tělo při opalování a pohybu na slunci se stali samozřejmostí.
Ale co naše oči?
Co tedy může UV záření způsobit našim očním tkáním?
Nejprve něco málo o spektru elektromagnetického záření, ať jsme v obraze:
ultrafialové záření
- UV-C od 100 nm do 280 nm
- UV-B nad 280 nm do 315 nm
- UV-A od 315 nm do 400 nm
viditelné záření
- barevné spektrum od 400 nm do 700 nm
infračervené záření
- lidskému oku neviditelné
- vyšší záření než je viditelné, ale menší záření než je mikrovlnné
- používá se pro přenos informací na krátkou vzdálenost
- příkladem jsou mobilní telefony, tablety, dálkové ovladače, kdy infračervené záření v nich vysílají LED
- nad 700 nm UV-A a UV-B záření má na biologickou tkáň rozdílný vliv, který závisí na příslušné vlnové délce
- podobně fungují i rozdíly absorpce UV záření očními tkáněmi
Nejdůležitější úlohu při absorbování UV záření hrají v oku rohovka a čočka, dále pak spojivka.
Rohovka
Absorbuje většinu UV záření pod 300 nm (UV-B). Rohovka obsahuje velmi citlivý epitel a endotel na UV záření, který není schopen regenerace. Zvýšené UV-B záření poškozuje antioxidační ochranné mechanismy oka, proto dochází k poškození nejen rohovky. Fotokeraritida “sněžná slepota” je akutní reakce na UV záření. Jde o akutní stav provázený velkou bolestí oka, slzením a blefarospasmem “křečový stah očních víček” a fotofobií “světloplachostí”. Vystavit se tedy UV záření odraženému od sněhu po jednu hodinu nebo pohybovat se na světle odraženém od světlého písku během poledne stačí k vyvolání fotokeratitidy.
Čočka
Bylo prokázáno, že expozice UV záření vede u pokusných zvířat ke vzniku katarakty “šedý zákal” a existuje zjevné spojení mezi UV zářením a kataraktou také u lidí.
Čočka absorbuje jak UV-A tak i UV-B záření.
Spojivka
Může být snadno poškozena UV zářením, které aktivuje širokou škálu oxidativních reakcí, které mohou vést k odumírání buněk. Studie ukázala, že pro oční melanomy je také rizikový faktor povážováno UV záření.
Existují také jasné epidemiologické důkazy podporující spojení mezi UV zářením a tvorbou pterygia “muší křídlo”. Tato křídlovitá duplicita spojivky přerůstající na rohovku je častěji prokázána u lidí pobývajících ve slunečných oblastech.
Ochrana očí slunečními brýlemi
Z důvodů rizik spojených s pobytem v prostředí s UV zářením je pro ochranu očí a jemného očního okolí zapotřebí chránit oči. Ideální k takovéto ochraně jsou kvalitní
sluneční brýle s UV filtrem, který poskytuje dokonalou ochranu očí a očního okolí. Je třeba jen
pečlivě vybírat kvalitu slunečních brýlových čoček a další přídavné hodnoty jako je například polarizace, zadní antireflex nebo zrcadlové vrstvy, které jsou
přídavným zušlechtěním kvalitních slunečních brýlí.
Ochrana očí kontaktními čočkami
Je třeba si uvědomit, že ochrana očí s kontaktní čočkou je pouze ve středové části oka a dokáže tak chránit rohovku a oční čočku. Spojivka a jemné oční okolí již není chráněno, a proto se vždy doporučuje přidat k ochraně proti UV záření kvalitní sluneční brýle.
Kontaktní čočky s UV filtrem
- Přidání UV filtru do měkkých kontaktních čoček poskytuje ochranu středu oka před přímými i odraženými UV paprsky.
- Některé kontaktní čočky poskytují ochranu před UV zářením, přičemž množství absorbovaného a pronikajícího UV záření závisí na materiálu a designu čočky.
- Kontaktní čočky s UV filtrem (také nazývané UV blocking nebo UV blok) musí odpovídat standardům specifikovaným FDA a ISO.
S úctou ke zdravým očím,
Šárka Hánělová