15. 11. 2016
Předpokladem pro nošení těchto čoček je pro Vás Váš dobrý celkový zdravotní stav i zdravotní stav očí.
Dále pak životní styl, který může mít vliv na úspěšné kontinuální nošení, Vaše zodpovědnost, schopnost plnit všechny pokyny doporučené námi, kontaktology a umět jednat v krizových situacích.
1. Spánek
Během spánku procházíme podle pohybů očí dvěma hlavními stavy:
- Na počátku našeho spánku se oči stáčí nahoru podle Bellova fenoménu a procházíme dobou žádných či malých očních pohybů. Toto období se označuje jako období pomalých očních pohybů (NREM) a je rozděleno do 4 stupňů různé délky trvání.
-
Poté nastává období konjugovaných očních pohybů (REM), které v průměru trvají 20 % doby spánku dospělých. Během tohoto období amplituda a rozmanitost očních pohybů vzrůstá. Existuje převaha pohybů v šikmém směru, nižší počet je ve vertikálním směru a nejnižší v horizontálním.
Během spánku dochází k
výrazné modifikaci slzného filmu, a to tak, že viskozita slzného filmu se výrazně zvyšuje,
ustává tvorba vody, zvyšuje se koncentrace zánětlivých proteinů a buněk. Během spánku se tak aktivní proud slz zastaví a snižují se antimikrobiální faktory v slzách.
Toto snížení může vést k tomu, že oči s nasazenými kontaktními čočkami jsou náchylnější ke kolonizaci mikroorganizmy a vzniku následné infekce.
Navíc klesá přísun vzdušného kyslíku jako při otevřených očích, na kterém je rohovka závislá, aby zůstala lesklá a průhledná.
2. Věk
Věkem dochází k degenerativním změnám na rohovce, v slzném filmu a v oblasti víček.
Degenerace vznikají v souvislosti se stárnutím organizmu a na jejich vzniku se pravděpodobně podílejí také vlivy zevního prostředí. Degenerace se objevují samostatně nebo vznikají v souvislosti s celkovým onemocněním, záněty a traumaty oka.
Věkem vzniká arterioskleróza víčkových kapilár, mající vliv na výživu rohovky během spánku.
3. Celkový zdravotní stav
U starších pacientů se v souvislosti s nošením kontaktních čoček mohou objevit potíže.
Ochabuje tonus víček, narůstá výskyt suchého oka a tím se snižuje snášenlivost kontaktních čoček.
4. Změna nadmořské výšky
Změna nadmořské výšky má vliv pro aplikaci kontaktních čoček pro kontinuální nošení, kde je ve vysoké nadmořské výšce kvůli řídkému vzduchu ztíženo dýchání.
Stejně jako pro plíce, není nahoře dostatek kyslíku ani pro rohovku, která je druhým orgánem v lidském těle, který dokáže odebírat vzdušný kyslík a je na něm energeticky závislá.
5. Rizika nošení kontaktních čoček pro kontinuální nošení
Kritéria pro aplikaci kontaktních čoček pro kontinuální nošení by měla být vždy přísnější než kritéria u čoček pro denní nošení. Týká se to zejména pohyblivosti čočky na rohovce a přilnavosti okrajů víček, pečlivěji by mělo probíhat také kompletní vyšetření (měření refrakce, štěrbinová lampa, keratometrie, everze horního víčka, apod.).
Je nezbytné pečlivě sledovat zdravotní stav očí během kontinuálního nošení. Zhodnocení, zda je tento režim i nadále pro Vás vhodný, by mělo být založeno na posouzení příznaků a symptomů. Péče by měla vycházet z Vašich připomínek zjištěných při vyšetření.
Dnes již existuje široká znalost o infekcích souvisejících s kontaktními čočkami. Bohužel tyto zkušenosti způsobily, že se řada odborníků má před prodlouženým nošením jako takovým na pozoru. Přestože bychom neměli kontinuální nošení zatracovat, obezřetnost je přece jen na místě. Hlavní formy zánětů oka jsou způsobeny bakteriemi, které se obvykle kolonizují na povrchu čočky. Hygiena je proto na prvním místě.
Vždy Vám doporučíme, abyste se vyhýbali nošení přes noc, pokud se necítíte dobře nebo pokud obecně nejste zdraví!
Měli byste vyhledat odborníka, pokud na jednu z následujících otázek odpovíte „NE":
-
Vypadají moje oči jako obvykle?
-
Cítí se moje oči jako obvykle?
-
Vidí moje oči jako obvykle?
Snášenlivost čoček může být ovlivněna různými faktory.
Není vhodné jejich používání v suchých, prašných prostorách, chemických provozech, při dlouhodobé práci na počítači apod. Vliv mohou mít i některé léky a hormonální preparáty včetně hormonální antikoncepce.
Alergie není kontraindikací pro aplikaci kontaktních čoček, ale prodloužený nebo kontinuální režim nejsou vhodné vzhledem k vyšší zátěži očí již samotnou alergií.
6. Shrnutí
Ano, existují takové kontaktní čočky, které jsou schváleny pro kontinuální nebo prodloužený režim nošení, nejsou ale vhodné pro každého!
A je nezbytné při tomto nošení častěji navštěvovat svého kontaktologa, neboť bez důkladných kontrol si můžete přivodit nevratná poškození zraku nebo zdraví Vašich očí.
S úctou k Vašim očím,
Simona Bramborová