Tato metoda je jednou z několika metod refrakční chirurgie - změna dioptrií optického systému oka.
Princip
LASIK je metoda laserové refrakční chirurgie, při které laserové fotoablaci excimerovým laserem o vlnové délce předchází tvorba rohovkové lamely (tzv. flapu) pomocí mikrokeratomu nebo femtosekundového laseru.
Výběr pacientů
Metodou LASIK lze operovat myopii (do -12,0 D), nízkou až střední hypermetropii (do +5,0 D) a nízký až střední astigmatismus (do 6,0 D). Hodnota refrakční vady, kterou lze korigovat se může na různých pracovištích lišit a záleží především na tloušťce rohovek, aby byl zákrok ještě dostatečně bezpečný.
Předoperační příprava
Před operací se musí chirurg rozhodnout, jakou zvolí tloušťku flapu. Obvykle volené tloušťky jsou 130, 160 a 180 µm. Novější typy mikrokeratomů, stejně jako femtosekundové lasery, jsou však schopny vytvořit flap daleko tenčí, a to až 100 µm. Minimálně 250 µm z tloušťky rohovky musí zůstat nedotčena. Po zadání pacientových údajů do řídícího programu excimerového laseru a následného testu homogenity a energie laserového paprsku je přístroj připraven k zákroku. Předoperační péče je opět shodná s ostatními.
Před operací jsou pacientovi nakapána anestetika pro znecitlivění a antibiotika kvůli hojení. Anestetika jsou podávána celkem pětkrát. Při pacientově nervozitě lze podat i malé množství sedativ. Po uvedení pacienta na operační sál a jeho uložení pod mikroskop je neoperované oko zakryto z toho důvodu, aby oko operované sledovalo centrující značku a nepohybovalo se a na které je následně umístěn rozvěrač víček. V tuto chvíli chirurg obyčejně přidává do oka anestetikum, přičemž pacienta poučuje o průběhu operace, se zvláštním důrazem na bezpodmínečnou fixaci barevné značky.
Po uložení pacienta pod mikroskop a nasazení rozvěrače víček může chirurg započít tvorbu flapu.
Tvorba flapu pomocí mikrokeratomu
Tento nástroj slouží k vytvoření rohovkové lamely, neboli flapu. Hlava mikrokeratomu obsahuje dokonale ostrý oscilační nůž, kterým se provádí samotný řez rohovkou. Nejdříve chirurg pomocí markeru (ethylenová modř) vytvoří orientační značky, které budou v konečné fázi operace sloužit ke správné orientaci flapu. Po označení je třeba rohovku opláchnout a osušit. Poté operatér přitiskne na bulbus fixační kroužek, kterým jej stabilizuje. Pacient může cítit vzestup nitroočního tlaku a také dočasně ztratit vidění. Nitrooční tlak musí být nad hranicí 65 mmHg. Dalším krokem je již samotné seříznutí lamely. Lamela nesmí být seříznuta zcela, ale musí být ponechán tzv. můstek (též pant, hinge), který umožní její odklopení a následné navrácení do původní pozice. Vytvořený flap chirurg nadzvedne pomocí tzv. cyklospatule. Stejně jako u metody PRK se stroma rohovky neoplachuje.
Výhody a nevýhody
Hlavní výhodou tvorby flapu pomocí mikrokeratomu je rychlost. Mikrokeratomem je vytvořen kvalitní flap, který lze dobře nadzvednout. Avšak při tvorbě lamely pomocí mikrokeratomu dosahuje dočasné zvýšení nitroočního tlaku hodnot často vyšších než 65 mmHg, což může být u některých pacientů velkým rizikem. Další nevýhodou je výskyt poškození epitelového flapu a špatné zhojení.