14. 2. 2017
Každý kdo sportuje hlavně v zimě si klade otázku zda na lyžování raději v kontaktních čočkách nebo v dioptrických sportovních brýlích.
Jistě jste se při svém sportování dostali do situace, kdy vás obruba nebo stranice brýlí začaly tlačit. Stává se to zejména po nasazení lyžařské helmy. Díky čočkám se tak zbavíte tohoto nepříjemného problému napořád. Navíc se vám
kontaktní čočky (na rozdíl od brýlí)
nikdy nezamlží. Díky čočkám navíc získáte
neomezené zorné pole, což je zejména při vyšších rychlostech důležité, abyste se rychle zorientovali na svahu před sebou.
Pro lepší ostrost zejména ve sportu se dnes již běžně vyrábějí čočky s tzv. asférickými plochami. Kontaktní čočky s asférickou plochou používají samozřejmě i nesportovci. Při zhoršených
světelných podmínkách Vám tyto čočky napomáhají k
lepší ostrosti vidění. Budete se tak cítit mnohem
bezpečněji a sebevědoměji.
Doporučujeme ke kontaktním čočkám na zimní sporty používat
sportovní ochranné brýle, abyste si výhod čoček užili opravdu naplno. Jednak si je můžete pořídit v rozličných barevných provedeních a doplnit si svůj outfit, hlavně však dokážeme
vybrat speciální filtr, který se hodí pro různé povětrnostní podmínky. Zrak tak budete mít ochráněn jak před větrem, před oslněním za slunečného počasí nebo Vám dokážou projasnit pohled při mlze a sněžení.
Pokud však kontaktní čočky nemůžete nosit z různých důvodů, nezoufejte. I pro vás máme řešení, abyste si sportování užili a cítili se bezpečně. Jsou to dioptrické sportovní ochranné brýle, do kterých Vaši dioptrickou korekci vsadíme tak, že zorné pole nebude téměř omezeno. Ano, nebude tak široké, jako v čočkách, ale bude natolik pohodlné, že i když lyžujete rychle, budete se cítit bezpečně. Tuto dioptrickou korekci umíme vložit již do samotného zorníku (čočka s barevným filtrem) v různých barevných provedeních – rozjasňující, polarizační, samozabarvující, se zrcadlovým efektem, apod. Možnostem se téměř meze nekladou.
Model adidas tycane pro
Jak se chovají kontaktní čočky v zimě?
Možná jste někdy přemýšleli, jestli Vám náhodou mohou v očích při vysokých mrazech čočky zmrznout..
Nemůžou... Oční rohovka spolu se slzami, na které je kontaktní čočka nasazena má teplotu okolo 35°C, takže je dostatečně ohřívána i kontaktní čočka, byť je venku -10°C. Pokud se však pohybujete velmi dlouho venku v mrazech, může se stát, že Vám budou čočky v oku trochu vadit. V takovém případě Vám doporučujeme použít zvlhčující kapky, nejlépe bez konzervantů, které opět zpříjemní nošení čoček.
Sluneční brýle adidas excalate a428
Sluneční brýle adidas whipstart a423
A co roztoky na kontakní čočky?
Doporučujeme (a je to psáno i v příbalovém letáku každého roztoku), abyste skladovali roztok při pokojové teplotě. Extrémní mrazy mohou pozměnit a znehodnotit Váš čistící roztok, takže by potom dostatečně neúčinkoval a hrozilo by neúplné vyčištění Vašich čoček. Mrazy okolo -10°C Vám mohou roztok poškodit až po několika hodinách. Proto, pokud cestujete s čočkami i roztokem a nevystavujete je dlouhým mrazivým cestám každý den, není třeba se bát jejich poškození. Tak hurá ven na procházku, dokud je tam tak krásně bílo..:-)
S úctou k Vašim očím,
Mgr. Simona Bramborová, DiS.