Co se děje s Vašima očima, pokud nosíte čočky déle než je jejich použitelnost:
Přenášením kontaktních čoček a jejich opotřebením vznikají příznaky počínajícího zánětu rohovky, o kterém ani nemusíte vědět, protože tyto počátky jsou často bez jakýchkoliv subjektivních (nepříjemných) pocitů. Oční specialisté (optometristé, lékaři) často na rohovce pozorují následky předchozích zánětlivých reakcí, zejména u pacientů s kontaktními čočkami s prodlouženou dobou nošení. Rohovka nositele kontaktních čoček je vystavena mikrobiálnímu napadení kontaktní čočkou samotnou, slzami a okraji víček. Kromě toho je také rohovka vystavena nečistotám v čočce, které se do ní dostávají postupně vlivem nošení, z pouzdra na čočky nebo z nečistých rukou pacienta. To vše je na rohovce znásobeno účinky mechanického traumatu z nošení čoček (ano, čočky rohovku ovlivňují, i když jsou správně naaplikovány a je o ně řádně staráno). S tím navíc souvisí nedostatečná zásoba kyslíkem ze vzduchu a rozvoj hypoxie (dušení) rohovky. Ačkoliv slzný film obsahuje mnoho antimikrobiálních látek, navzdory všem těmto obranným mechanismům častokrát stačí jen malá vada na rohovce, aby oportunní bakterie v slzném filmu, v epitelu rohovky nebo na povrchu kontaktní čočky provedly invazi přímo do tkáně rohovky a vypukl tedy zánět nebo rovnou infekční zánět. Projevy infekce mohou být: škrábání až bolest oka, světloplachost, výtok z oka a zhoršené vidění.
Lékařské průzkumy poukazují na fakt, že 30-60% nositelů se ve vztahu ke kontaktní čočce nechová správně. Ve Velké Británii nedodržuje péči o čočky a neřídí se termíny jejich výměny 40-91% nositelů kontaktních čoček, v Německu je to asi 42%. Ve Velké Británii má asi pětina nositelů pocit, že pokud doposud neměli žádné obtíže, nevystavují se riziku z přenášení čoček. O něco lépe je na tom skupina uživatelů jednodenních čoček, u kterých dochází k dodržování režimu ve více než 75% případů. V České republice se tato statistika nevede, ale všeobecně (míněno z praxe) se uvádí přibližně stejné procento jako u nositelů ve Velké Británii.
Většina klientů si myslí, že se jich následky nedostatečné péče o oči a čočky netýkají, obzvlášť pokud mají pocit, že je vše v pořádku a nechodí na pravidelné kontroly. Hlavním důvodem nedodržování správné péče o kontaktní čočky je snaha finančně ušetřit. Dochází k nedostatečnému vyměňování pouzdra na kontaktní čočky či opakovanému používání již použitého roztoku. A toto všechno vede mnohdy k pomalému rozvoji nesnášenlivosti kontaktních čoček. Jinak řečeno, oči si jednou při nesprávné péči řeknou dost a začnou se bránit tím, že jim začnou čočky v oku vadit a Vy pak pozorujete nepříjemné pocity v oku.
Nerespektování doby použitelnosti kontaktních čoček (tzv. přenášení) je nejčastější příčinou následné nesnášenlivosti čoček v oku a poté nuceného ukončení nošení této korekční pomůcky.
Jednodenní kontaktní čočky jsou nejzdravější metodou nošení čoček, protože si do oka vkládáme pokaždé novou, sterilní čočku. Ať je nosíme celý den nebo jen 2 hodiny, vždy je po výjmutí vyhazujeme. Nikdy je nevkládáme do dezinfekčního roztoku, abychom je ještě použili. Materiály, ze kterých jsou jednodenní čočky vyrobeny nejsou svými vlastnostmi určeny k uchovávání v čistících roztocích a následnému znovuvložení do oka. Hrozí poškození předního segmentu oka.
Čtrnáctidenní kontaktní čočky jsou vyrobeny z materiálů, které si zachovávají stejné vlastnosti po dobu 14 dnů od prvního výjmutí z "mateřského" blistru. K jejich očistě stačí správný dezinfekční roztok na čočky. Po uplynutí této doby se povrch rozrušuje, usazují se zde nečistoty, se kterými si již čistící roztok neporadí a hrozí tak poškození předního segmentu oka. Vyhazujeme je tedy vždy po 14 dnech, ať jsme je měli v oku 5x nebo 14x!
Měsíční kontaktní čočky jsou vyrobeny z materiálů, které si zachovávají stejné vlastnosti po dobu 30 dnů od prvního výjmutí z "mateřského" blistru. K jejich očistě stačí správný dezinfekční roztok na čočky. Po uplynutí této doby se povrch rozrušuje, usazují se zde nečistoty, se kterými si již čistící roztok neporadí a hrozí tak poškození předního segmentu oka. Vyhazujeme je tedy vždy po 30 dnech, ať jsme je měli v oku 10x nebo 30x!
Proto Vás neustále na kontrolách upozorňujeme na to, že je ve Vašem vlastním zájmu podrobovat se pravidelným kontrolám, při kterých zjišťujeme kromě stavu předních částí oka a slzného filmu i stav kontaktních čoček, který nám může významně vypovídat o tom, jak dlouho si budete moci v budoucnu kontaktní čočky ještě užívat.
Zdravé oči a dobrý zrak Vám přeje Vaše Simona
Všechny fotoobrázky zdroj: www.coopervision.cz
Foto produktů zdroj: www.kontaktnicocka.cz
Článek pro Vás připravila:
Mgr. Simona Bramborová, DiS. - oční optik a registrovaný optometrista
v oboru oční optika a optometrie pracuje již více než 11 let
pravidelně a aktivně se účastní jak českých, tak i zahraničních konferencí a kongresů v oboru optometrie
je specialistou na vyšetření binokulární rovnováhy (skryté oční vady) a následné možné korekce
je členem představenstva Společenstva českých optiků a optometristů
A CO JI BAVÍ?!
volný čas Simona věnuje své rodině a pokusům o zahradničení
miluje hačkování pufů a výrobu šperků nejen k brýlím