22. 11. 2018
KontaktnĂ­ ÄŤoÄŤka

Přejeme všem klidné prožití vánočních svátků bez úrazu očí. Jak se chránit?

Vánoce jsou časem, kdy se radujeme, kdy vzpomínáme, navštěvujeme se s rodinou a přáteli a vše prožíváme tak nějak intenzivněji...

A aby vše bylo tak, jak jsme si naplánovali, je třeba přípravu dobře promyslet, včas zahájit a nepodcenit možná zranění, která by nám mohla negativně zasáhnout do těchto pohodových dnů.

Jehličí na stromečku, prskavky a Vaše oči

Kontaktní čočka

Stromky k Vánocům neodmyslitelně patří a živý stromek dokáže svou vůní rychle vykouzlit tu pravou vánoční pohodu. Ale pohoda bude ta tam, pokud Vašim očím vstoupí do cesty nějaká překážka, třeba ten voňavý stromeček. Obzvlášť jehličky smrku a borovice jsou velmi pichlavé a každoročně způsobí mnoho případů, kdy poškrábou rohovku, přední a velmi citlivou část oka. Nebezpečí úrazu je přitom největší při manipulaci se stromečkem při vynesení do pokoje, při zdobení a následně při večerním vybalování dárků. Kromě poškrábání oka jehličím je častým úrazem i cizí tělísko, konkrétně třpytkami, prach nebo jiná součást odpadlá ze staré vánoční ozdoby.

Kontaktní čočka

Naše rada:

Při vynášení stromečku do bytu vybavte manžela i děti ochrannými nebo alespoň klasickými brýlemi! Dárky ukládejte dále od stromku, aby děti nemusely podlézat hluboko pod nízko položené větvičky.
 
Všechny a zejména starší vánoční ozdoby zkontrolujte, zda nejsou poškozené.

První pomoc při úrazu:

Pokud se Vám do oka dostane cizí tělísko, je vhodné oko důkladně vypláchnout tekoucí vodou, případně očním roztokem (např. Omisan Baby). Podaří-li se Vám takto předmět z oka vyplavit, mělo by podráždění do 30 minut ustoupit. Pokud bude oko stále začervenalé, slzavé a bolavé, rozhodně se vydejte k očnímu lékaři! Cizí tělísko totiž může být zapíchnuté do rohovky nebo víčka a bude třeba ho odborně vytáhnout. Při poškrábání rohovky jehličím je také vhodná návštěva lékaře, který zkontroluje, jak je rána hluboká. Na povrchové odřeniny Vám pak bude stačit hojivá mast (např. Recugel) a případně krytí oka obvazem. Na hlubší poranění si budete muset do oka kapat i antibiotické kapky.

Bouchání šampaňského

 

Možná jste netušili, že nevinně vypadající zátka z láhve letí rychlostí až 90 km/h! Není divu - tlak v láhvi se šampaňským je obrovský.

Pokud letící zátka zasáhne oko, způsobí vážné krvácení oka, přilehlých měkkých tkání a často také zlomeniny kostěných částí oční jamky (očnice).

Téměř v 50% případů končí tyto úrazy úplným oslepnutím oka!

Naše rada:

Před otevřením šampaňského ho vychlaďte alespoň na 7 ° C. Pokud ho necháte oteplit, zvyšuje se riziko, že korková zátka vyletí rychle a nepředvídatelně. Držte láhev pod úhlem 45 ° a hrdlo namiřte směrem od obličeje do prostoru, kde nejsou lidé. Při uvolňování kovové síťky stále přidržujte zátku prsty. Na hrdlo přiložte utěrku nebo ručník, druhou rukou držte láhev ze spodu a pomalu ji otáčejte tak, aby se zátka postupně uvolňovala. K otevírání láhve šampaňského nikdy nepoužívejte otvírák na víno. Před otevíráním lahví netřeste! Zátka potom vyletí ještě rychleji!

První pomoc při úrazu:

Pokud se přesto stane, že zátka zasáhne oko, okamžitě vyhledejte lékaře. Jedna se o akutní stav, který bude vyžadovat co nejrychlejší důkladné ošetření a vyšetření tkání oka a jeho okolí. Oko postiženého se nesnažte kontrolovat ani otevírat, raději ho překryjte sterilním obvazem a spěchejte na pohotovost!

Nebezpečné hračky

Tak to je téma samo pro sebe. Sledujeme především, aby hračka byla vhodná z hlediska vdechnutí nebo spolknutí malých částí. Ale co rizika zranění očí? Za nejnebezpečnější se považují různé pušky a pistole, které vystřelují kuličky nebo jiné létající předměty (šípy, hroty, přísavky). Velmi vážné úrazy oka může způsobit i například létající helikoptéra nebo figurka supermana na dálkové ovládání (mimochodem létající superman byl vyhlášen jako nejhorší hračka roku 2016). Nevhodná je také dětská rybářská udice či kulečníkové tágo, meče a jiné ostré předměty. Další kategorií jsou hračky s laserovým světlem - pokud jsou neopatrně namířeny paprsky do oka, mohou způsobit nevratné poškození sítnice!

 
Naše rada:
 
Vždy se ujistěte, že hračky, které Vaše děti dostávají, odpovídají věku a zejména v prvním okamžiku buďte u dětí a dohlížejte na ně. Pokuste se vyhnout hračkám, které mají jakékoliv ostré hrany nebo součástky a také se vyhněte hračkám, které vystřelují kuličky a mají silné laserové světlo.

Silvestrovské oslavy

Silvestrovská noc je "zdroj" úrazů. A bohužel nejsou to jen zranění rukou, často jsou to poranění v obličeji, zvláště očí. Během Silvestrovské noci se bavíme, oslavujeme konec roku, popíjíme alkohol a nepřemýšlíme, že by se něco mohlo stát. Silvestrovská pyrotechnika je dostupná a ne vždy ji bezpečně používáme. Výsledkem nemusí být jen krásná podívaná, ale i bolestivá zranění. Během Silvestrovské noci vznikne mnohem více očních úrazů než během jiných svátků. Jsou to úrazy řezné, které po čase připomene jen jizva. Popálení, která mohou nést trvalé následky i fatální úrazy, které končí nenahraditelnou ztrátou zraku.

Naše rada:

Pokud si připravujete na oslavu pyrotechniku, již při nákupu si pročtěte návod k použití a zamyslete se, zda v místě oslavy je bezpečné její použití. Jste-li při oslavě v davu, snažte se vyvarovat blízkosti otevírání sektů a použití pyrotechniky. Chraňte děti před použitím pyrotechniky. 
...neklaďte si přehnané nároky na výzdobu, zvolte tedy dostatek času na přípravu - bez stresu a karambolů a oslavujte bezpečně.
 
 

Krásné Vánoce plné pohody Vám přeje

Mgr. Simona Bramborová DiS.

 

Foto zdroj: vlastní archiv

Článek pro Vás připravila:

Mgr. Simona Bramborová, DiS. - oční optik a registrovaný optometrista
 
Mgr. Simona Bramborová DiS., oční optik - registrovaný optometrista
 
  • v oboru oční optika a optometrie pracuje již více než 11 let
  • pravidelně a aktivně se účastní jak českých, tak i zahraničních konferencí a kongresů v oboru optometrie
  • je specialistou na vyšetření binokulární rovnováhy (skryté oční vady) a následné možné korekce
  • je členem představenstva Společenstva českých optiků a optometristů
A CO JI BAVÍ?!
  • volný čas Simona věnuje své rodině a pokusům o zahradničení
  • miluje hačkování pufů a výrobu šperků nejen k brýlím

Buďte s námi v kontaktu

Facebook Instagram Twiter

Jsme první e-shop pro čočky <strong>vedený optometristy</strong>
Jsme první e-shop pro čočky vedený optometristy
<strong>100 % zákazníků doporučuje </strong>  náš e-shop
100 % zákazníků doporučuje náš e-shop
<strong>Průměrná doba dodání</strong> zboží jsou 2 dny
Průměrná doba dodání zboží jsou 2 dny
Neustále zlepšujeme <strong>rychlost dodání</strong>
Neustále zlepšujeme rychlost dodání