Když půjdete k očnímu specialistovi na prohlídku, pravděpodobně Vás požádá, abyste četli z oční tabule nebo-li optotypu, ať už prosvětlené, nebo na LCD obrazovce, nebo i přes zrcadlo. Vše má svoje zákonitosti. Pomocí těchto tabulí zjišťuje specialista ostrost zraku. Pokud nenosíte dioptrické brýle ani kontaktní čočky, oční vyšetření ukáže, zda je potřebujete. Pokud už nějakou korekci zraku používáte, výsledky testu prozradí, zda je třeba korekci upravit.
Nejčastěji používanou tabulí je standardní Snellenova tabule pro kontrolu zraku z 50. let 20. Století. Obvykle je na ní zobrazeno 11 řádků s velkými písmeny. Na prvním řádku se nachází jedno velmi velké písmeno. Každý další řádek obsahuje vždy vyšší počet písmen, která se postupně zmenšují. Testovaná osoba stojí ve vzdálenosti cca 6 metrů od tabule a čte z ní bez dioptrických brýlí nebo kontaktních čoček. S jedním okem zakrytým se pokouší přečíst nejmenší možný řádek s písmeny. Test se provádí postupně pro obě oči. V některých ordinacích se tabule čte v zrcadle, test je pak možné uskutečnit v prostoru menším než 6 metrů. Výsledky jsou stejné s použitím zrcadla nebo bez něj. Pokud máte dobrý zrak, přečtete patrně dobře i poslední řádek. Ale pozor, i když přečtete i ten poslední řádek, nemusí to znamenat, že nebudete potřebovat brýle. Jsou oční vady, které nezhoršují zrakovou ostrost (vidíte celkem ostře). Je to zajištěno zvýšeným úsilím očí, což často vede k únavě a je potřeba očím ulevit od nadměrného zatížení.
Jednotlivé řádky mají své číslo a přečtený řádek se zapisuje zlomkem, kdy číslo nad zlomkem znamená, v jaké vzdálenosti od tabule stojíte vyjádřeno v metrech. Číslo pod zlomkem ukazuje vzdálenost, z jaké může osoba s normálním zrakem přečíst řádek, který Vy můžete přečíst. Osoba se zrakem 6/12 tedy vidí to, co osoba s průměrně dobrým zrakem stojící ve vzdálenosti 12m. Někdy se též můžete setkat i se zápisem desetinným číslem. Tedy když přečtete předposlední řádek s číslem 6, my zapíšeme 6/6 nebo 1,0. Kdo přečte řádek s číslem 12, my zapíšeme 6/12 nebo 0,5.