7. 8. 2018

... aneb písmenka nebo obrázky?

Když půjdete k očnímu specialistovi na prohlídku, pravděpodobně Vás požádá, abyste četli z oční tabule nebo-li optotypu, ať už prosvětlené, nebo na LCD obrazovce, nebo i přes zrcadlo. Vše má svoje zákonitosti. Pomocí těchto tabulí zjišťuje specialista ostrost zraku. Pokud nenosíte dioptrické brýle ani kontaktní čočky, oční vyšetření ukáže, zda je potřebujete. Pokud už nějakou korekci zraku používáte, výsledky testu prozradí, zda je třeba korekci upravit. 

Nejčastěji používanou tabulí je standardní Snellenova tabule pro kontrolu zraku z 50. let 20. Století. Obvykle je na ní zobrazeno 11 řádků s velkými písmeny. Na prvním řádku se nachází jedno velmi velké písmeno. Každý další řádek obsahuje vždy vyšší počet písmen, která se postupně zmenšují. Testovaná osoba stojí ve vzdálenosti cca 6 metrů od tabule a čte z ní bez dioptrických brýlí nebo kontaktních čoček. S jedním okem zakrytým se pokouší přečíst nejmenší možný řádek s písmeny. Test se provádí postupně pro obě oči. V některých ordinacích se  tabule čte v zrcadle, test je pak možné uskutečnit v prostoru menším než 6 metrů. Výsledky jsou stejné s použitím zrcadla nebo bez něj. Pokud máte dobrý zrak, přečtete patrně dobře i poslední řádek. Ale pozor, i když přečtete i ten poslední řádek, nemusí to znamenat, že nebudete potřebovat brýle. Jsou oční vady, které nezhoršují zrakovou ostrost (vidíte celkem ostře). Je to zajištěno zvýšeným úsilím očí, což často vede k únavě a je potřeba očím ulevit od nadměrného zatížení.

Jednotlivé řádky mají své číslo a přečtený řádek se zapisuje zlomkem, kdy číslo nad zlomkem znamená, v jaké vzdálenosti od tabule stojíte vyjádřeno v metrech. Číslo pod zlomkem ukazuje vzdálenost, z jaké může osoba s normálním zrakem přečíst řádek, který Vy můžete přečíst. Osoba se zrakem 6/12 tedy vidí to, co osoba s průměrně dobrým zrakem stojící ve vzdálenosti 12m. Někdy se též můžete setkat i se zápisem desetinným číslem. Tedy když přečtete předposlední řádek s číslem 6, my zapíšeme 6/6 nebo 1,0. Kdo přečte řádek s číslem 12, my zapíšeme 6/12 nebo 0,5.

optotyp

Holandský oční lékař Hermann Snellen vymyslel Snellenovu oční tabuli v 60. letech 19. století. Jeho kolega Dr. Fransiscus Donders začal diagnostikovat oční potíže tak, že  pacienty žádal, aby se dívali na tabuli na zdi a řekli mu, co jsou schopní vidět. Podle New York Times požádal právě Dr. Snellena, aby tabuli sestavil.
Dr. Snellen také vytvořil tabuli, které se říká "převracející se E", kterou lze použít, když testovaná osoba neumí číst nebo u dětí, které neznají abecedu. Namísto různých písmen je v tabulce zobrazeno písmeno E v různých polohách. Vyšetřující při testu požádá testovanou osobu, aby prsty ukázala směr, do kterého ukazují "prsty" příslušného písmena E.

Existuje tabule k testování zraku s vyobrazeními jednoduchých obrázků domů, květin a dalších objektů. Tyto typy tabulek mohou být použity u malých dětí nebo u lidí, kteří neumějí číst. Avšak ze zkušenosti víme, že mnohem lépe fungují tabule s písmenem E. 

Předtím, než Dr. Snellen vytvořil standardizovanou oční tabuli, oftalmologové nebo optometristé používali různé tabule dle svého výběru. Nebyly tak totožné a neměly porovnatelné výsledky. Snellenova tabule umožnila, aby  člověk mohl s předpisem od jakéhokoliv očního specialisty jít k jakémukoliv optikovi pokaždé se stejným výsledkem.
Oční tabule se objevila v době rychlého rozvoje průmyslu, kdy byl dobrý zrak potřebný v rostoucím počtu zaměstnání, od železničních inženýrů po tovární zaměstnance.

Kontaktní čočka
Kontaktní čočka

V současné době se ostrost zraku zjišťuje jako běžná součást oční preventivní prohlídky. Není ale jediným testem, který se dá provádět. Existují i speciální testové znaky, na kterých můžeme testovat barvocit, kontrastní citlivost a skryté šilhání. Je to díky zabudování polarizačních filtrů, díky kterým jsme schopni vyšetřit více zrakových funkcí a odhalit lépe zrakové vady, které mnohdy nejsou na první pohled patrné, ale můžou působit komplikace, zvláště při zvýšeném zatížení zraku jako je práce s PC, kontroly drobných výrobků, řízení dopravních prostředků apod. Celé vyšetření zraku obsahuje více technik vyšetření, abychom dobře poznali stav Vašeho vidění a mohli Vám s ohledem na informace o Vašem životním stylu a nárocích na vidění poradit vhodnou korekční pomůcku, dát doporučení pro zdravý zrak a navrhnout případně jiná řešení, která by pomohla.


Ostrý zrak Vám přeje,

Mgr. Simona Bramborová, DiS.

Článek pro Vás připravila:

Mgr. Simona Bramborová, DiS. - oční optik a registrovaný optometrista
 
Mgr. Simona Bramborová DiS., oční optik - registrovaný optometrista
 
  • v oboru oční optika a optometrie pracuje již více než 11 let
  • pravidelně a aktivně se účastní jak českých, tak i zahraničních konferencí a kongresů v oboru optometrie
  • je specialistou na vyšetření binokulární rovnováhy (skryté oční vady) a následné možné korekce
  • je členem představenstva Společenstva českých optiků a optometristů
A CO JI BAVÍ?!
  • volný čas Simona věnuje své rodině a pokusům o zahradničení
  • miluje hačkování pufů a výrobu šperků nejen k brýlím

Buďte s námi v kontaktu

Facebook Instagram Twiter

Jsme první e-shop pro čočky <strong>vedený optometristy</strong>
Jsme první e-shop pro čočky vedený optometristy
<strong>100 % zákazníků doporučuje </strong>  náš e-shop
100 % zákazníků doporučuje náš e-shop
<strong>Průměrná doba dodání</strong> zboží jsou 2 dny
Průměrná doba dodání zboží jsou 2 dny
Neustále zlepšujeme <strong>rychlost dodání</strong>
Neustále zlepšujeme rychlost dodání