Fosfátové pufry jsou látky, které se používají v očních preparátech k nastavení jejich pH. Aplikace léků a zvlhčovacích kapek s fosfátovými pufry je většinou bez rizika u zdravých rohovek, avšak pokud je integrita rohovek narušena, mohou tyto látky při dlouhodobém aplikování vést až ke kalcifikaci rohovky, tzn. jejímu zkalení a neprůhlednosti. Na základě mnoha případů začala být tato problematika sledována v letech 2011 -2012 a zkouškám bylo podrobeno mnoho přípravků.
Paradoxně příliš mnoho konzervantů ve zvlhčujících přípravcích a roztocích na čištění kontaktních čoček nám narušuje už tak sníženou produkci slz, rohovka proto příliš osychá a tím se narušuje její povrch (oči nás pálí). Častěji kapeme lubrikanty a ani si neuvědomujeme, že nás mohou poškodit nejen konzervanty, ale i fosfáty. Je to jako s usazováním vodního kamene na skle sprchového koutu.
Fosfátové pufry jsou deklarované jako pomocné látky a v produktových informacích o léčivu musí sice být uveden jejich druh, nikoliv však jejich množství.
Proto byl vyvinut citrátový pufr, díky němuž ke kalcifikaci rohovky nedochází a je tedy bezpečnější pro své uživatele. Je to dáno tím, že u citrátu nedochází ke vzniku těžko rozpustných sloučenin fosforečnanu vápenatého, neboť pufrový systém na bázi citrátu udržuje vápník obsažený v slzné tekutině v roztoku.
Fosfátový pufr stále zůstává nedílnou součástí očních přípravků a není třeba ho zatracovat úplně. Nicméně je důležité sledovat stav rohovky a pokud se na rohovce vyskytují nějaká poškození, mělo by se k tomuto přihlédnout a zvolit raději citrátový pufrový systém oproti fosfátovému.
Přípravky, které Vám můžeme doporučit, jsou z řady HYLO EYE CARE.
...a nezapomeňte relaxovat při práci s počítačem a jinými digitálními přístroji.