26. 4. 2019
KontaktnĂ­ ÄŤoÄŤka

Svědí nebo pálí Vás oči? Nebo Vám tečou slzy z očí bez příčiny? 

80 % populace má nějakou formu "suchého oka"!
Výsledky poslední světové studie odborníků (2017) poukázaly na civilizační problém s kvalitou a množstvím slz u více než 80% populace ve vyspělých zemích. Je to číslo alarmující neboť do budoucna se každý postižený bude potýkat s velmi nepříjemnými pocity v očích, které budou ovlivňovat jeho pracovní výkon, vitalitu a psychiku.

K mobilu i oční zvlhčující kapky!

Ne, to není vtip ani hrozba, to je prostě fakt, který chtě nechtě začínáme akceptovat pokud nechceme "plakat" bolestí.
 
Již dnes saháme po očních kapkách ve chvíli, kdy nás pálí oči u monitoru počítače, když máme zarudlé oči při nošení kontaktních čoček, když se nám náhle mlží vidění.... Nejdříve si mneme oči a říkáme si, že se z toho vyspíme. Pak si všimneme, že kolegové si občas kápnou do očí nějaké kapky. Zajdeme do lékárny pro rychlou pomoc. A až když nic nepomáhá, zajdeme k očnímu lékaři, ten napíše antibiotika nebo kortikoidy a po dokapání je to stejně špatné ne-li ještě horší. Symptomy přetrvávají, zhoršují se i když jsme již vyzkoušeli vše, co kdo (přátelé i internet) poradil....
 
Denně se v naší optometristické praxi setkáváme s lidmi s těmito symptomy všech věkových kategorií, různých povolání, jinak naprosto zdravých i s různými systémovými onemocněními. Přicházejí na radu i pro pomoc. Bohužel v dnešní uspěchané době si vždy představujeme, že pomoc bude rychlá, ihned účinná a trvalá. Opak je pravdou. Lze nám pomoci, ale není to ani zázračná pilulka, ani žádná aplikace :) Záměrně používám slůvko "nám", protože i já jsem jednou z mnoha postižených syndromem suchého oka. Vyzkoušela jsem mnoho přípravků, přičemž některé byly účinnější, některé doslova nefungovaly.
 
A co tedy pomáhá? 
Oční kapky zásadně bez konzervantů + masáž prohřátých víček + správný postup + pravidelnost + trpělivost
 
Už teď vím, co se vám honí hlavou. Ale opravdu nic jiného než VY vám nepomůže, nezmírní problém s bolavýma očima.
Je třeba pravdivě říci, že tento stav se nedá vyléčit, lze jej jen zmírnit na únosnou mez a to tedy opravdu je na nás.
 
 

Kdo tímto problémem trpí?


Příčiny jsou různé a na kvalitu a množství slz má vliv mnoho faktorů. Suché oko se "vytváří" pomalu a jeho 1. stupeň ještě většinou nepůsobí žádné citelné obtíže. Velice rychle však spěchá do vyšších stupňů suchosti, které se projevují zarudlýma očima, pálením, svěděním očí, pocitem "písku" v očích, unavenýma očima, ranním slepením víček, sekretem vlhkým i suchým v očích, až bolestí hlavy.
 

Pracovní prostředí:

Klimatizace, větráky, ústřední topení, chladírenské prostory, chemické, zakouřené nebo prašné prostory, řízení motorových vozidel... 

Pracovní náplň:

práce s PC či jakýmkoliv monitorem, jakákoliv práce do blízka (40-50 cm), vysoká soustředěnost 

Celková onemocnění:

glaukom, laserová operace očí, katarakta, alergie, chřipka, viroza, nachlazení, léčba antibiotiky, kortikoidy, hormony, cytostatiky, hypertense, diabetes, zánětlivá onemocnění, kožní onemocnění

Životospráva:

špatný pitný režim, málo pohybu na čerstvém vzduchu, málo pestrá strava, minimum celkového odpočinku, jakýkoliv stres

Některé příčiny lze změnit nebo alespoň ztlumit, ale většinou je těchto podnětů mnoho, protože vše nese moderní doba a naše pohodlí se nám začíná projevovat na různých částech těla.

Ještě stále je odbornou veřejností podceňován syndrom suchého oka v jakékoliv fázi. Nevěnuje se ji taková péče jako např. jiným očním chorobám, právě proto, že neexistuje zázračná pilulka a vše závisí na trpělivém přístupu očního odborníka a aktivní spolupráci "pacienta". Nemalý vliv má i časová náročnost ze strany očního specialisty s nácvikem a motivací pacienta.
Kontaktní čočka
Foto zdroj: www.coopervision.cz
Kontaktní čočka
Foto zdroj: www.coopervision.cz
Kontaktní čočka
Foto zdroj: www.coopervision.cz

Co stojí za potížemi?

Změna složení vlastních slz:

Slzy nejsou jen voda, jsou složeny z několika vrstev a právě změna rovnováhy tohoto složení slz nám působí specifické problémy - hovoříme tedy o změně kvality slz. Při změně množství slz pak hovoříme o změně kvantity slz. Oboje však je nepříjemné, nepohodlné a omezující. 

Malá frekvence mrkání:

Přestože množství i kvalita slz je správná, jakmile se na něco soustředíme (čtení, práce s drobnými předměty, zírání do monitoru, telefonu...) mrkáme přibližně 3x za minutu. Normální frekvence je cca 20x za minutu. To je sakra rozdíl v omývání nejcitlivějšího místa na těle - rohovky (vrchní průhledná blanka bulbu).

Používání očních kapek a léčiv s konzervanty:

Pokud chceme ulevit našim unaveným očím a začneme jim podávat na zvlhčení oční kapky s konzervanty, paradoxně si zhoršujeme stav, protože konzervační látky vysušují sliznici. Přitom většina léčebných kapek na glaukom, záněty, alergie apod. bohužel obsahují konzervanty, takže na suché oko si zaděláváme při každé oční léčbě tímto vedlejším efektem.

U nositelů kontaktních čoček používání roztoků s konzervanty, přenášení kontaktních čoček:

U nositelů kontaktních čoček je problém i s používanými roztoky, které mají mnohdy až zbytečně vysoký obsah konzervantů (obzvláště ty levné), takže při jakémkoliv diskomfortu v očích nemusí být problém v kontaktní čočce, ale naopak v používaném roztoku. Úplně bez konzervantů jsou jen peroxidové roztoky. Velmi pohodlný roztok se složením blízkým našim slzám je pak roztok Biotrue nebo Hy-Care (roztok Hy-Care nelze zakoupit na internetu, prodává se pouze v kamenných optikách). Dalším spouštěčem problémů je přenášení kontaktních čoček, kdy nositel nerespektuje dobu použitelnosti čočky a nosí ji déle - tedy ji přenáší. Na vysvětlenou - je-li čočka měsíční, znamená to, že po prvním výjmutí z továrního blistru ji za měsíc (30 dní) vyhodíme, ať už jsme ji měli v očích 5x nebo 30x!!!! Po tuto dobu má čočka stejné - garantované vlastnosti. Po 30 dnech od výjmutí z "mateřského" roztoku čočka ztrácí tyto skvělé vlastnosti, rozrušuje se mikroskopicky povrch, kde se usazují nečistoty a některé chemické složky z roztoku, povrch není tak hladký a hrozí tedy komplikace. U čtrnáctidenních čoček je tato doba 14 dní - každá čočka (viz název) má jiný materiál a jiné vlastnosti.

Delší nebo dlouhodobá léčba celkového onemocnění; gravidita:

Vliv medikamentů užívaných při náhlém nebo chronickém onemocnění je znám. Ovlivňují "chemii" našeho těla a prvním rychlým příznakem je právě změna kvality i kvantity slz. Přestože těhotenství a laktace není onemocnění patří díky hormonálním změnám v těle do této kategorie.

Špatná hygiena očí, nevhodná kosmetika:

Používání kosmetiky s vysokým přídavkem konzervantů nám opět může změnit kvalitu slz. Špatná nebo nevhodná hygiena očí nám mění opět kvalitu i kvantitu slz, obzvláště, jsou-li líčidla nanášena na okraj víček. Naším očím bohužel nepomáhá ani různá chemie pro lepení umělých řas.

Operace očí a očního okolí:

Jakýkoliv operativní zásah do oka je vždy porušení přirozené inervace a tedy i produkce slz. Přestože jsou dnes zákroky velmi šetrné, nízká produkce slz je spojena se všemi očními zákroky, laserové refrakční operace nevyjímaje. Velmi často je zmiňována i kosmetická úprava víček, kde vždy záleží na citu operatéra, zda úprava víčka nebude příliš velká a oko pak nebude zcela dovírat. 

Volná víčka:

Tento pojem je možná legrační, ale velmi často se stává, že máme-li volnější víčka a to není spojeno s věkem, pak během spánku stačí zaujmout špatnou polohu hlavy, podložit ruku pod hlavu a volná víčka se odchlípí a tím se otevřou. Během spánku se slzy neprodukují a pak nastává velmi bolestivé probuzení díky oschlé rohovce.

Stres:

Jakékoliv stresující období má vliv na naši produkci slz. A nemusí to být jen stres "nervový" či "emoční", ale i stresující faktory prostředí, prostě vše co je mimo náš "zajetý normál" nás stresuje.

Jak předcházet potížím?

Mnohé již bylo naznačeno při specifikaci vzniku obtíží, takže záleží na nás, kde se najdeme a co můžeme sami zlepšit a tím omezit prohlubování obtíží.

Težko asi ukončíme pracovní poměr v zaměstnání, kde hlavním pracovním nástrojem je počítač v klimatizované kanceláři a půjdeme dělat třeba na farmu ke koním. To asi jen v případě vážnějších fyzických a psychických problémů. Ale ono opravdu ulevíme našim očím když zlepšíme pitný režim, přestaneme jezdit všude autem a začneme chodit pěšky (alespoň část cesty), občas odhlédneme od počítače z okna, začneme se zajímat co jíme a co si kapeme do očí a jak je krásné lehnout si do trávy a být sám se sebou jen tak a odpočívat.

A hlavně začnu o oči každodenně pečovat jako pečuji o své zuby. Stačí 10 minut večer a nejen oči vám za to poděkují.

Celková péče o suché oko:

  1. večer proběhné krátká relaxace na pohovce s nahřívací maskou, masážním tampónkem a očními kapkami bez konzervantů Hylo Care, Hylo Comod.
  2. na noc je příjemné použít oční gel VitApos s vitamínem A pro výživu očí, mimochodem máte-li ekzém pak tento gel je velmi účinný i na okolí očí se suchou pokožkou, aniž by dráždil oči. Jsou-li větší potíže, pak je vhodnější použít na noc oční gel Recugel s dexpanthenolem na zhojení a regeneraci povrchu oka.
  3. ráno po probuzení je vhodné ošetřit oči opět očními kapkami, které používáte večer po masáži. Aby se rychle nevypařovala tekutina z očí je ideální po 5 minutách kápnout do každého oka 1 kapku Evo Tears, což jsou unikátní a jediné oční kapky bez "vody", čímž se uzavře povrch oka proti rychlému odpařování a nahradí tak lipidovou složku našich slz.
  4. během dne, jsme -li ovlivněni rizikovými faktory (prostředí, práce s pc, léky...) si můžeme kapat naše kapky kdykoliv potřebujeme. Při malých obtížích HyloFresh se Světlíkem lékařským nebo Hylo Care, Hylo Comod, Hylo Dual, při větších potížích pak Hylo Gel.

Zázračných 10 minut denně!

Kontaktní čočka
foto zdroj: vlastní archív

5 minut

Zaujměte příjemnou polohu v příjemném prostředí, třeba si i pusťte příjemnou muziku a aplikujte nahřívací oční masku se stálou teplotou po dobu 5 minut, aby se uvolnilo ztuhlé mazivo na okraji očních víček a zaktivovala se produkce Meibomských žláz
Kontaktní čočka
foto zdroj: www.coopervision.cz
 

2-4 minuty

Použijte kosmetické tampónky, kterými pak lze oči jemně masírovat směrem od shora k okraji horního víčka a od spodu k okraji dolního víčka. Při težších stádiích zatuhlosti mazových žlázek (zarudlé okraje víček, sekret na řasách, počínající ječné zrno...) použijte k masírování vatovou tyčinku a věnujte se opatrnému masírování kousek pokousku hornímu a pak dolnímu okraji víčka.
Má vychytávka - kosmetické tampónky zvlhčuji odvarem ze Světlíku lékařského.
Kontaktní čočka
foto zdroj: www.coopervision.cz 
 

1 minuta 

Aplikujte oční kapky Hylo Care nebo Hylo Comod do každého oka, při zhoršené formě Hylo Dual nebo Hylo Parin. 
Tímto vaše večerní procedura může skončit. Lehce jste si odpočinul/a, správně jste ošetřil/a své oči a dopřál/a očím správnou funkci mazových žláz, produkci slzné žlázy a ideální hygienu očí. 
Taková malá třešnička na dortu - na noc si aplikuji oční gel VitApos, který mým očím dodá potřebný vitamín A a hezky je přes noc zklidní.

Závěrem mi dovolte malé shrnutí:

Tento proces není nijak náročný a pokud budete trpělivý/á a opravdu každý den takto opečujete své oči, věřte, že výsledek bude znát už za pár dní. Naši důslední klienti uvádějí první úlevu ihned po první masáži, při těžších formách již po 1 týdnu větší zlepšení. Svízel je ale v tom, že nelze polevit (i vlastní zkušenost). Jakmile po pár dnech zlepšení si  "ulevíte" a tento proces oční masáže neprovedete, záhy se problémy opět vrátí a jste zase na začátku. Věřte, stojí těch 10 minut denně za to, že své oči odměníte troškou pozornosti a poděkujete jim za zprostředkování dění kolem vás po celý náročný den.

Přeji Vám odpočinuté a dobře fungující oči,

                     Vaše Šárka Stašová

Článek pro Vás připravila:

Šárka Stašová 
oční optik a registrovaný optometrista
 
Optometristka Šarka KontaktníČočka
 
  • v oboru oční optika a optometrie pracuje již více než 30 let a má tedy mnoho zkušeností s vývojem oboru i změnami v nárocích zákazníků
  • specializuje se na sportovní brýle pro různé druhy sportů v dioptrickém i nedioptrickém provedení
  • vždy klade důraz na vlastní potřeby a individuální image zákazníka napříč módním trendům
Volný čas věnuje Šárka rodině, turistice a poznávání nových věcí ve všech oborech. Protože vše souvisí s viděním a tedy i se zákazníkem.

Buďte s námi v kontaktu

Facebook Instagram Twiter

Jsme první e-shop pro čočky <strong>vedený optometristy</strong>
Jsme první e-shop pro čočky vedený optometristy
<strong>100 % zákazníků doporučuje </strong>  náš e-shop
100 % zákazníků doporučuje náš e-shop
<strong>Průměrná doba dodání</strong> zboží jsou 2 dny
Průměrná doba dodání zboží jsou 2 dny
Neustále zlepšujeme <strong>rychlost dodání</strong>
Neustále zlepšujeme rychlost dodání